Kiedy kilka lat temu kupiłam swoje pierwsze wykrojniki to moja wiedza na ich temat była niewielka, w miarę ich używania odkrywałam ich możliwości, a nawet inne zastosowania. W międzyczasie tj. w 2014 roku dałam życie nowej scrapowej marce - Craft Passion - i na rynku pojawiły się wykrojniki, które powstały wg moich pomysłów. Każdy nowy wzór oglądam dokładnie, testuję, wycinam wielokrotnie w różnych papierach. Wiecie, że serwetkę ażurową wycięłam ponad 200 razy zanim pojawiła się w ofercie, a później jeszcze ok. 300 razy aby sprawdzić jej wytrzymałość. Było to w 2015 roku, serwetkę używałam później wielokrotnie i wycina do dziś. Bazując na kilku latach doświadczenia przygotowałam post z instrukcją i poradami nt pracy z wykrojnikami !
Dopiero odkrywasz świat scrapbookingu i cardmakingu i rozpoczynasz swoją przygodę w tworzeniu przy użyciu wykrojników? Na pewno masz wiele pytań o korzystanie z nich. A może używasz ich kilka lat i pojawiają się nowe pytania i wątpliwości? Przeczytaj mój post koniecznie, a wycinanie wykrojnikami stanie się łatwiejsze.
Do czego służą wykrojniki?
Wykrojniki kreatywne marki Craft Passion przeznaczone są do wycinania wzorów przede wszystkim z papieru, ale również z pianki, np. foamiranu. Powstałe wycięte elementy, tzw. wycinanki, używane są do tworzenia kartek okolicznościowych, zaproszeń, exploding boxów, albumów, kwiatów, wykorzystywane są w scrapbookingu oraz innych formach papierowego rękodzieła.
Wykrojniki Craft Passion wykonane są z cienkiego metalu, każdy jest w kształcie danego wzoru oraz posiada otworki ułatwiające wyjęcie wycinanki. Elementy wykrojników występujących w zestawach, np. banerki z alfabetem, są połączone ze sobą cieniutkim łącznikami. Przed zastosowaniem wykrojnika należy oddzielić od siebie elementy przez rozcięcie cążkami tych łączników. Dla bezpieczeństwa i wygody korzystania polecam odcięcie pozostałości łączników i spiłowanie ostrych miejsc.
Wzory wykrojników Craft Passion powstają według pomysłów moich i zespołu firmy,
są przemyślane, dopracowane i na pewno niepowtarzalne.
Co jest potrzebne do korzystania z wykrojników?
Czyli krótko o maszynkach i papierze.
Wykrojniki Craft Passion są kompatybilne z popularnymi maszynkami wycinająco-tłoczącymi. Maszynki działają na zasadzie „magla” tzn. wykrojnik z papierem umieszczony pomiędzy dedykowane do danej maszynki płytki jest przesuwany za pomocą korbki lub elektronicznie pomiędzy wałkami co powoduje wycięcie elementu. Na rynku są maszynki różnych firm, w różnych rozmiarach. W Polsce najpopularniejsze są maszynki ręczne, czyli z korbką, z powierzchnią roboczą formatu A5, ale są również dostępne maszynki z mniejszą powierzchnią roboczą formatu ok. 7x15cm oraz większą – ok. A4 i ok. 30x30cm.
Wykrojniki wycinają w papierze o grubości do 300 g/m2, jednak najlepsze efekty i najładniejsze wycinanki otrzymamy wycinając w papierze o grubości 180-250g/m2. Do wycinania polecam papiery scrapbookingowe, wizytówkowe, w tym gładkie, fakturowane, metalizowane, jak również lustrzane i ekologiczne tzw. papiery kraft. Wykrojników możwsz również używać do wycinania w piance (np. foamiranie) i cienkim filcu.
Instrukcje i porady wycinania wykrojnikami.
Każda z maszynek posiada własną instrukcję, z którą należy się zapoznać aby wykorzystać jej możliwości oraz efektywnie wycinać i wytłaczać. Podstawową zasadą wycinania jest przepuszczenie wykrojnika z papierem umieszczonymi pomiędzy płytkami w tzw. „kanapce” przez wałki maszynki. Ja natomiast podpowiem jak układać wykrojnik w „kanapce” aby otrzymać ładnie wycięty element na przykładzie maszynki Sizzix Big Shot z płytkami formatu A5.
1.
Wykrojnik układaj między płytkami nożem do góry, aby noże wykrojnika były bliżej wałka, czyli na platformie układaj pierwszą płytkę, następnie wykrojnik nożem do góry, na niego połóż papier i całość zakryj drugą płytką.
2.
Wykrojniki o podłużnych wzorach, np. napisy, banerki, gałązki układaj dłuższym bokiem wzdłuż płytek. Im mniej noży wykrojnika na raz przechodzi między wałkami tym wycinanie jest efektywniejsze.
3.
Wykrojniki prostokątne, kwadratowe lub ze wzorami ułożonymi po obrysie np. prostokąta układaj na płytce pod kątem w stosunku do wałków. Wykrojnika nie należy układać ostrzami równolegle do wałków. Układając takie wykrojniki równolegle do wałków maszynki stawiają za duży opór dla maszynki w momencie, w którym równoległa część ma przejść między wałkami, a dodatkowo między wałkami znajduje się zbyt duża ilość noży naraz co utrudnia efektywne wycinanie. Sprawdźcie sami układając ten sam wykrojnik równolegle, a potem pod kątem.
4.
Wykrojniki o dużej ilości detali tj. dużej ilości noży np. ażurowe serwetki, ramki, bordery, gałązki z dużą ilością listków, zawijasków mogą wymagać przepuszczenia „kanapki” przez maszynkę kilkukrotnie. Czasem między przepuszczeniami przez maszynkę zachodzi potrzeba otwarcia „kanapki” i obrócenia wykrojnika z papierem o 90o.
5.
Wykrojniki z wieloma detalami mogą wymagać ułożenia na wierzch „kanapki” złożonego na pół arkusza papieru xero w celu zwiększenia docisku. Niektóre maszynki mają możliwość regulacji nacisku.
6.
Nie należy wycinać więcej niż jednej warstwy papieru.
7.
Wycinając w foamiranie (pianka irańska) np. kwiaty, liście i inne proste wzory możesz ułożyć kilka warstw, przy wykrojnikach pełnych w środku (z blaszką) rekomenduję 4 warstwy, przy wykrojnikach pustych w środku (bez blaszki) polecam do 6-ciu warstw. Wykrojnik z pianką przepuszczaj przez maszynkę tylko raz (w zupełności wystarczy), unikniesz przesunięcia się pianki i ponownego jej nacięcia.
8.
Aby zapobiegać przesuwaniu się wykrojnika podczas wycinania polecam przykleić wykrojnik do papieru za pomocą taśmy malarskiej lub taśmy washi. Taśmy te mają na tyle mocny klej, że utrzymają wykrojnik na miejscu, a na tyle słaby, że podczas ich delikatnego odklejania wycinanka nie powinna się uszkodzić. Sposób ten pomocny jest w przypadku konieczności obrócenia wykrojnika z wycinanką między jednym, a drugim przepuszczeniem „kanapki” przez maszynkę. Sprawdza się również podczas wycinania obrazków i wydrukowanych napisów oraz pojedynczych literek ułożonych w napis kiedy chcemy wyciąć kilka takich samych napisów.
9.
Proste wzory, tzn takie które nie zawierają detali albo mają ich niewiele możemy układać dla wygody nożem do dołu, czyli w kolejności: platforma, płytka, papier, wykrojnik nożem do dołu, płytka.
10.
Po pewnym czasie użytkowania wykrojnika może występować utrudnienie w swobodnym wyjęciu wycinanki z wykrojnika (to normalne), wtedy pomiędzy wykrojnik a papier połóż folię typu stretch (cienka przezroczysta). Dzięki temu bez problemu można wyjąć wycinankę z wykrojnika, a nie utrudnia to wycinania.
Mamy nadzieję, że ten artykuł okaże się pomocny, rozwieje wszelkie wątpliwości i ułatwi korzystanie z wykrojników. Jeśli jednak w jakiejś kwestii potrzebujesz pomocy napisz do mnie na adres info@craftpassion.pl .
Pozdrawiam
Monika Prokop-Królak - właścicielka Craft Passion
Powyższy artykuł dotyczy wykrojników marki Craft Passion.